Zrozeni k běhu

14. září 2016 v 17:45 | all names were taken |  Přečteno/shlédnuto
"Každý den ráno se v Africe probudí gazela a ví, že musí běžět rychleji než ten nejrychlejší lev,
jinak zahyne. Každé ráno se v Africe probudí lev a ví, že musí běhat rychleji než nejpomalejší gazela,
jinak bude mít hlad. Je jedno, jestli jste lev nebo gazela -
jakmile vyjde slunce, měli byste utíkat."


[Roger Bannister]

Tak, a je to tady. Dneska ráno (kolem šesté, mimochodem) jsem dočetla tenhle literární počin, který se mi doma válel od mých narozenin (tedy něco málo přes měsíc).


[ sory za to foto, vím, že je to mázlý ]

Přestože jsem chudáka v (dle mého skromného názoru) velmi ošklivé modrooranžové obálce skladovala tak dlouho, samotné přečtení zabralo necelé tři dny. Natolik mě to pohltilo.

Jak už název napovídá, knížka je o běhání. Maličko mě odrazovala výše zmíněná barva (nemůžu si pomoct :P ), ovšem jako dlouholetého (vzhledem k mému věku a k tomu, že běhám víc let, než je třetina z toho čísla, jsem se rozhodla pro tenhle přívlastek, i když, uznávám, je trochu zavádějící) rekreačního běžce, nebo jak to nazvat, mě to k přečtení táhlo o to silněji.

Kam tenhle počin zařadit žánrově? Já to tipovala na cosi s prvky životopisného románu, tetka Wiki tomu říká etnografie. Ve finále je to úplně jedno. Věc se má tak:


zbytek  pod perexem (protože SPOILER ALERT!     ...duh!)

 
Christopher McDougall - novinář s bolavou nohou - se vydá na uhozenou pracovní cestu za kmenem Tarahumarů ('h' se prý nevyslovuje) - zázračných, neúnavných a neskutečně rychlých běžců v sandálích.
Proč uhozenou? Neví se totiž, jestli existují. Navíc dovést k nim ho má člověk podivín, který skoro určitě neexistuje.

Tarahumarové i Caballo Blanko ale skuteční samozřejmě jsou (tak zaprvé by jinak knížka byla o něco kratší, za druhé by se prodávala podstatně hůř).

Počtení je to nanejvýš zajímavé. Stane se totiž, že jak čtete hlavní dějovou linku, poměrně brzy začínáte tušit, že všechno se bude točit kolem megazávodu s Caballem coby hlavním organizátorem, ve kterém změří síly Tarahumarové s moderními ultraběžci (a k mému nemalému překvapení i s naším novinářem). Sotva se začtete, příběh udělá odbočku pár desítek let za tímhle pánem, který učí lidi běhat. Chvíli na to čtete o člověku, který zkoumá biomechaniku došlapu, pak za kýmsi, kdo začal vyrábět moderní běžecké boty vpodstatě na základě velmi chybné hypotézy... Na chvíli se vrátíte do současnosti, kde zjistíte, jak si vede Chris. Do toho všeho, jak se postupně seznamujete s dalšími účastníky šíleného ultramaratonu, jsou vám nenásilně servírovány jejich životní příběhy. Právě to byly mé oblíbené pasáže. Tito ultraběžci jsou totiž partička zajímavých a tak trochu šáhlých lidiček.
S tímhle stylem psaní jsem měla co dočinění poprvé a strašně se mi zalíbil - takový intuitivní a příjemný.

Nemá, myslím, cenu tu víc rozpytvávat příběh - zkrátka chytne a nepustí. Pro mě coby holku běhající od gymplu jen tak, pro radost, v jedněch starých vyšlápnutých křuskách prostě paráda. O to lepší pro mě coby studentku která žere biomechaniku člověka.

Tenhle článek nemá být recenzí (jen jakýmsi mým výžbleptem, vypsáním se z dojmů co nejdřív po dočtení...), proto se nebudu snažit hledat taky zápory, aby "to bylo korektní".
Zkrátka si mě příběh pajdavého novináře, Bílého Koně, neviditelných indiánů a praštěných ultraběžců (halvně Bosého Teda :D ) získal.


Jo, mimochodem... celá kniha se v originále jmenuje: "Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen". Fakticky.


"V běhání nejde o to, přimět lidi něco kupovat.
Běhat se má jen tak."

[Micah True]Adieu.

 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

The World Turned Upside Down

if buttercups buzz'd after the bee
if boats were on land, churches on sea;
if ponies rode men and if grass ate the cows
and cats should be chased into holes by the mouse;
if mamas sold their babies
to the gypsies for half a crown;
if summer were spring and the other way around,
then all the world would be upside down.